Szlak prowadzi po terenach gminy Rewal. Przebieg szlaku: Pobierowo - Pustkowo - Trzęsacz - Rewal - Śliwin - Niechorze – Pogorzelica. Numer w Zachodniopomorskiej Bazie Szlaków Turystycznych: P-S-ZGY-T001, wg PTTK: brak danych. Oznaczony kolorem czarnym.
Jest to szlak łączący dwie skrajne miejscowości gminy Rewal - Pogorzelicę i Pobierowo. Tematyką trasy jest rybołówstwo, znajdują się więc na niej porty rybackie i Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu. Wielokrotnie krzyżuje się lub ma wspólne przebiegi z międzynarodowymi szlakami: rowerowym R-10 i pieszym E-9, oraz gminnym szlakiem rowerowym (niebieski). Do miejscowości na szlaku można także dojechać Nadmorską Koleją Wąskotorową (Trzęsacz-Pogorzelica, Gryfice-Pogorzelica), a w wielu miejscach - wypożyczyć rowery z gminnej sieci wypożyczalni. Szlak nadaje się do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i nordic walkingu. To idealne połączenie plażowania z turystyką aktywną podczas pobytu na Bałtykiem.
Odcinek 1: Pobierowo PKS - Pustkowo Krzyż Papieski. Nawierzchnia: chodnik, asfalt, drogi utwardzone, drogi leśne.
Wędrówkę szlakiem rozpoczynamy na skrzyżowaniu ulic Moniuszki i Grunwaldzkiej w Pobierowie. Ruszamy ul. Grunwaldzką w kierunku wschodnim i skręcamy w prawo w Jana z Kolna. Przecinamy Wojska Polskiego i wchodzimy w ul. Południową. Skręcamy w lewo i poruszamy się kolejno ulicami: Piastowską, w prawo Wojska Polskiego, w lewo Miodową, w lewo Warszawską, w prawo Bielańską, na wprost Bielicką, Grudziądzką, 22 Lipca i w lewo Graniczną. Dochodzimy do końca ul. Grunwaldzkiej. Skręcamy w lewo i idziemy na wschód szeroką drogą utwardzoną. Na drugim skrzyżowaniu skręcamy w prawo skos i dochodzimy do ul. Słonecznej w Pustkowie. Po chwili skręcamy w lewo (ul. Bałtycka), a następnie w prawo. Idąc ul. Nadmorską dochodzimy do Krzyża Papieskiego oraz punktu widokowego na morze (po lewej stronie).
Odcinek 2: Pustkowo Krzyż Papieski – Trzęsacz kościół. Nawierzchnia: asfalt, chodnik, drogi leśne, drogi utwardzone, bruk.
Z Pustkowa wychodzimy ul. Nadmorską. Po dojściu do ronda skręcamy w prawo i po chwili w lewo. Ciągiem pieszo-rowerowym dochodzimy do drogi nr 102 i skręcamy w lewo. Wchodzimy do Trzęsacza. Za ul. Łąkową skręcamy w prawo i wzdłuż ceglanego muru dochodzimy do ul. Parkowej. Skręcamy w lewo i wchodzimy na teren stadniny koni. Po dojściu do ul. Pałacowej skręcamy w lewo, kierując się do centrum Trzęsacza. Mijamy stajnię i przecinamy tory wąskotorówki, mając po lewej przystanek końcowy/początkowy kolei wąskotorowej, administrowanej obecnie przez gminę Rewal. Za przejazdem kolejowym po prawej mijamy zabytkową remizę strażacką oraz neogotycki kościół i dochodzimy do zabytkowego XIX-wiecznego dworu z zabudowaniami folwarcznymi oraz parkiem z cennym starodrzewem. Przy drodze rosną pomnikowe drzewa. Dochodzimy do skrzyżowania w centrum Trzęsacza i kierujemy się w lewo, wchodząc na deptak prowadzący do słynnych XV-wiecznych ruin kościoła na klifie. Po drodze mijamy Muzeum 15. Południka. Trzęsacz to również ważny węzeł szlaków turystycznych - swój bieg kończą/zaczynają: niebieski pieszy „Pobrzeża Rewalskiego” oraz zielony rowerowy sieci Gryfland.
Odcinek 3: Kościół Trzęsacz – Rewal informacja turystyczna. Nawierzchnia: asfalt, chodnik, drogi gruntowe, plaża.
Sprzed ruin kościoła kierujemy się na wschód, po chwili wychodzimy na skraj wysokiego klifu (punkt widokowy na morze). Po drodze przecinamy również 15. południk. Po wejściu do Rewala skręcamy w lewo i schodzimy na plażę. Skręcamy w prawo i po około 250 m, po minięciu portu rybackiego, ponownie kierujemy się na Rewal. Szlak kluczy po miejscowości - po drodze możemy odpocząć na ławeczkach i podziwiać Bałtyk z punktów widokowych. Po wyjściu z plaży poruszamy się kolejno ulicami: w lewo Saperską, w lewo Westerplatte, w prawo Sikorskiego, w prawo Warszawską, w prawo Kościuszki, w lewo Nowym Światem, w prawo Szkolną. Dochodzimy do ronda, stąd idziemy do hali OSiR-u, gdzie znajduje się informacja turystyczna (oraz WC).
Odcinek 4: Rewal informacja turystyczna - Śliwin PKP. Nawierzchnia: chodnik, asfalt, droga gruntowa.
Po odpoczynku i uzyskaniu informacji wracamy na rondo. Skręcamy w prawo w ul. Westerplatte, następnie w lewo w Dworcową. Dochodzimy do zabytkowego budynku dworca wąskotorówki. Przechodzimy przez niestrzeżony przejazd kolejowy i skręcamy w lewo. Drogą polną maszerujemy do nowego przystanku kolei wąskotorowej w Śliwinie.
Odcinek 5: Śliwin PKP - latarnia morska. Nawierzchnia: asfalt, chodnik, drogi utwardzone i gruntowe.
Mijamy przystanek kolei wąskotorowej i wchodzimy do centrum wsi (Spacerowa na wprost, skręt w lewo - Lipowa). Za przejazdem kolejowym idziemy chodnikiem na wprost i dochodzimy do ronda na drodze wojewódzkiej nr 102. Przecinamy ją i wchodzimy w ul. Topolową, a gdy się skończy - w ul. Łokietka. Mijamy skrzyżowanie z ul. Chrobrego i na najbliższym rozwidleniu skręcamy w prawo skos, wchodząc w ul. Saską. Po dojściu do ul. Lipowej skręcamy w lewo i po chwili wchodzimy na drogę asfaltową. Skręcamy w prawo i idziemy w kierunku Niechorza. Po lewej mijamy jednostkę wojskową. Na rozwidleniu skręcamy w lewo skos, wchodząc w drogę leśną. Po chwili wracamy na drogę asfaltową, wychodząc przed cmentarzem. Skręcamy w lewo, obserwując latarnię morską. Po około 400 m skręcamy w lewo i dochodzimy do jednej największych atrakcji Pobrzeża Rewalskiego – latarni morskiej.
Odcinek 6: Latarnia morska – Niechorze PKS/PKP. Nawierzchnia: polbruk, asfalt, chodnik.
Po zwiedzeniu latarni skręcamy w prawo i promenadą idziemy w kierunku centrum Niechorza. Za Parkiem Miniatur Latarni Morskich skręcamy w lewo i po chwili w prawo w ul. Ludną, którą schodzimy do ul. Kolejowej. Na tym odcinku warto zwrócić uwagę na zabytkową chatę rybacką z XVIII w. oraz dworzec kolejki wąskotorowej. Skręcamy w lewo i dochodzimy do dworca PKS i węzła szlaków turystycznych (pieszy zielony „Liwiej Łuży”, rowerowy zielony „Liwiej Łuży”, niebieski rowerowy gminy Rewal, międzynarodowy pieszy E-9 i rowerowy R-10).
Odcinek 7: Niechorze PKS – Pogorzelica PKP. Nawierzchnia: asfalt, chodnik, polbruk, drogi utwardzone, drogi gruntowe, plaża.
Od dworca kolei wąskotorowej poruszamy się kolejno ulicami: w lewo Mazowiecką, w prawo Parkową i po chwili w lewo deptakiem do morza. Schodzimy na plażę (kolejny mały port rybacki), którą idziemy kilkaset metrów. Po około 400 m skręcamy prawo i wchodzimy w ul. Szczecińską. Dochodzimy do ul. Bursztynowej i skręcamy w lewo. Po prawej mijamy Muzeum Rybołówstwa, które polecamy. Za muzeum skręcamy w prawo i ul. Spokojną docieramy do jeziora. Skręcamy w lewo i ul. Jeziorną (droga leśna) zmierzamy wzdłuż torów do kanału Liwka. Po prawej mamy cały czas jezioro Liwia Łuża z faunistycznym rezerwatem przyrody „Jezioro Liwia Łuża”. Po przejściu przez mostek nad kanałem Liwka skręcamy w lewo i ul. Rzeczną (polbruk) dochodzimy do początku Pogorzelicy.
Przecinamy ul. Wojska Polskiego. Mając po lewej kanał Liwka idziemy dalej prosto drogą utwardzoną w kierunku morza. Po lewej mijamy automatyczne wrota na kanale, dzięki którym możliwa jest regulacja poziomu wody w Liwiej Łuży. Poruszamy się równolegle do morza drogą miejscami mocno zapiaszczoną (nie schodzimy nad morze). Dochodzimy do ul. Plażowej i skręcamy w prawo. Po dojściu do ul. Wojska Polskiego skręcamy w lewo, a po chwili w prawo w ul. Słoneczną. Przed przejazdem kolejowym skręcamy w lewo na drogę asfaltową i dochodzimy do zabytkowego budynku dworca kolei wąskotorowej, gdzie kończy (rozpoczyna) się nasz szlak. Tutaj znajduje się również węzeł szlaków turystycznych - swój początek/koniec ma niebieski szlak rowerowy gminy Rewal. Za dworcem rozpoczyna się droga rowerowa do Mrzeżyna, prowadząca przez jeszcze do niedawna zamknięte leśne tereny wojskowe.
Warto zobaczyć