24 września 2023, godz. 12:00
13 muz
Podczas Dnia Otwartego „13 Muz” zaprezentujemy aktywności artystyczno-edukacyjne mające miejsce w Domu Kultury „13 Muz” przez cały rok szkolny/sezon artystyczny. Albowiem od września do czerwca, poza bieżącymi wydarzeniami w Pałacu pod Głowami, odbywają się różnorodne zajęcia stałe, dzięki którym, zarówno młodzież, osoby dorosłe, jak i seniorzy, mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, doskonalić się, a także zadbać o zdrowie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Program w skrócie:
12:00 Warsztaty jogi / Sala Lustrzana, czas trwania: ok. 60 min
13:30 Warsztaty biodanzy - obowiązują zapisy / Sala Lustrzana, czas trwania: ok. 90 min
14:00 Warsztaty z dziergania / Galeria Foyer, czas trwania: 120 min
14:00 Grupa malarska seniorów / Pokój nr 2 (parter), czas trwania: 120 min
Wystawa grupy czynna od 11 do 24 września w Galerii Enter (parter)
15:00 Teatr DWDW, czyli „Don’t worry, don’t worry” („Nie martw się, nie martw”) - krótki spektakl i warsztaty / Sala Kominkowa, czas trwania: ok. 30 min
16:00 Koncert Szczecińskiej Trzynastki - orkiestry dętej DK „13 Muz” / Sala Kominkowa, czas trwania: ok. 40 min
17:00 Zespół teatralny 8Rąk, czyli teatr ruchu i pantomimy od kuchni - krótki spektakl i warsztaty / Sala Kominkowa, czas trwania: ok. 40 min
18:00 Salon Artystyczny Seniorów oraz Pracownia Teatralna Teatr Uhuru - krótki spektakl i warsztaty / Sala Kominkowa, czas trwania: ok. 60 min
Szczegółowy program:
12:00 Warsztaty jogi
Zajęcia jogi z dyplomowanym nauczycielem Hatha i Ashtanga Yogi Tomaszem Dorożyńskim.
Tomasz Dorożyński - nauczyciel Jogi (Legitymacja Instruktora Nr 31177/I/R/2010, Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu). Uczeń Manju Joisa, syna Pattabiego, nauczyciela i twórcy Ashtanga Yogi w jej obecnym kształcie. Absolwent „European Academy of Ashtanga Yoga”, prowadzonej przez Manju, z dyplomem uprawniającym, do prowadzenia zajęć w tradycyjnym stylu „Mysore”.
Uczestnik dziesiątków, pogłębiających wiedzę kursów instruktorskich, m. in.:
- Badarinarayana Iyengar - „Wstęp do Ashtanga Vinyasa Yoga” - „Badri Yoga School” - Mysore, Indie
- David Swanson - nauka korekt - Oslo, Norwegia
- Balu Rajendra Thevar - korekty - Goa, Indie
- Barbara Lipska-Larsen - korekty - Oslo, Norwegia
- Manju Jois - „Yoga Chikitsa” - uzdrawiająca moc asan - Wrocław, Polska
- Petri Raisanen - „Teacher Training” - Tibetan Buddhist Monastery in Pharping, Nepal
- Manju Jois - korekty asan I i II serii - Wrocław, Polska
- Deependra Bhatt - vinyasa i pranayama - Vinyasa Nepal Yoga Studio, Kathmandu, Nepal
2001 - regularna praktyka asan
2003 - 2005 - asysty w jednej ze szczecińskich szkół w nurcie „iyengarowskim”
2006 - samodzielne prowadzenie zajęć
„Jestem szczęściarzem! Robię to, co kocham. Dzięki jodze, moje życie staje się prawdziwie piękne i ...pięknie prawdziwe.”
Masażysta Masażu Tajskiego. Absolwent „Sabai De Ka” - Szkoły Masażu Tajskiego w Chiang Mai w Tajlandii.
„Tajski masaż, pasywna joga, jest doskonałym uzupełnieniem mojej nauczycielskiej praktyki. Jest też spełnieniem buddyjskiego pojmowania współczucia. Jest współdziałaniem w celu poprawy jakości życia i zwiększenia jego świadomości”.
Czas trwania: ok. 60 min
Miejsce: Sala Lustrzana
13:30 Warsztaty biodanzy
Biodanza jest jedną z najlepiej zbadanych naukowo metod pracy z ciałem mająca na celu integrację i rozwój osobisty. Pozwala na szybkie odzyskanie energii życiowej, impulsu witalnego, chęci do działania i radości.
Tańcząc Biodanzę wracamy do mocy swoich instynktów, do czucia siebie i zaufanie do tego czucia, do wewnętrznej mądrości w zaufaniu do siebie, do życia!
Dzięki tej metodzie docieramy do głęboko skrywanych emocji i odnajdujemy drogę do wyrażenia naszych uczuć. Doświadczamy poczucia akceptacji i uznania nas samych takimi jacy jesteśmy naprawdę, w chwili obecnej, bez osądu, krytyki czy porównywania się. Uczymy się komunikacji emocjonalnej i nawiązywania głębokich relacje, które nas wzmacniają w życiu.
Biodanzę można praktykować w każdym wieku, bez względu na zdolności ruchowe i zdrowotne czy umiejętności taneczne. Biodanza dedykowana jest zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.
„Próba opisania biodanzy jest próbą opisania smaku czekolady, by to poczuć trzeba jej spróbować!”
Więcej na fb Biodanza - w rytmie życia
Na zajęcia zaprasza Tamaya Świerczyńska, absolwentka I Cyklu Szkoły Biodanzy IBF w Polsce, facilitatorka w superwizji Agnieszki Sut , Unni Heim i Cristiano Martins.
„W roku 2018 rozpoczęłam autorskie zajęcia rozwoju osobistego przez taniec i spotkania w grupie „Kobiety w tanecznym kręgu” i zajęcia pracy z ciałem „W rytmie życia”. Od 20 lat jestem w drodze do świadomego życia. W mojej praktyce kieruje się kodeksem etycznym by tworzyć bezpieczną przestrzeń dla każdego z uczestników zajęć. Kocham tańczyć. Tańcząc czuję się wolna, dzika i pełna życia, nawiązuję kontakt ze swoją pierwotną naturą i wyrażam swoją kobiecość w sposób naturalny będąc w kontakcie ze swoim ciałem, duszą i sercem” - Tamaya Świerczyńska
Czas trwania: ok. 90 min
Miejsce: Sala Lustrzana
Obowiązują zapisy: 571 096 896
14:00 Warsztaty z dziergania
„Istniejemy już 6 lat. Spotykamy się w Domu Kultury „13 Muz”, by wspólnie tworzyć rękodzieło wszelakie, a przy okazji miło spędzić kilka godzin w wesołym i twórczym towarzystwie. W czasie warsztatów pokażemy kilka „prostych sztuczek”. Nauczymy tych, co nie potrafią, a bardzo chcą. A tym, co potrafią zapewnimy dobrą zabawę. Przysiądź się do nas i weź szydełko do ręki. To nic trudnego. Będziemy robić proste zakładki do książek z różnymi motywami. Same też chętnie nauczymy się od innych, bo nikt nie wie wszystkiego” - Dziergacze
Czas trwania: 120 min
Miejsce: Galeria Foyer
14:00 Grupa malarska seniorów
Wystawa grupy czynna od 11 do 24 września w Galerii Enter (parter)
Wystawa prezentuje dokonania artystyczne (rysunek i malarstwo) grupy zajęć plastycznych seniorów z Domu Kultury „13 Muz”.
Opis całorocznej działalności
„Działalność plastyczna obejmuje różne formy wypowiedzi przy pomocy rysunku i malarstwa. Kładziemy nacisk na doskonalenie technik graficznych w posługiwaniu się: ołówkami grafitowymi, pastelom suchą, pastelom olejną, rysunkiem przy pomocy tuszu, kolażem, monotypią itp. W naszej pracy opieramy się o trafnie sformułowanie zagadnienia plastycznego, co można zilustrować na przykładzie projektowania scenografii teatralnej. Zadanie obejmuje dobór sztuk teatralnych, zapoznanie się z ich grafiką sceniczną i na podstawie wątku sztuki teatralnej przedstawienie własnych pomysłów scenograficznych.
Zaczniemy od płaszczyzn koloru, przypadkowych zestawień przedmiotów, gry świateł i cieni. Potem poszukamy motywów akcji scenicznej i możliwy do przeprowadzenia ruch odgrywanej przez aktorów sceny. Istotnym w tym działaniu jest uzyskanie pożądanej interpretacji, co do treści utworu scenicznego, jego rytmu, nieoczekiwanych zwrotów akcji.
W ciągu następujących po sobie spotkań. Uczestnicy angażują się w nowych realizacjach. Przykładowo, odkrywamy sztukę uliczną jej genezę i przejawy w życiu codziennym współczesnych miast. Odpowiemy jak interpretować „mural” , jako wytwór społecznej wrażliwości, czy też poddamy interpretacji „graffiti” na ścianie budynku.
Ta różnorodność postaw artystycznych stanowi o atmosferze pracy twórczej, której przejawem może być nasza wystawa „Seniorzy - nowatorstwo w sztuce”.
24 września (niedziela) w godz. 14:00-16:00 zapraszamy na spotkanie z uczestnikami wystawy w Galerii Enter i ich twórczością. Dowiedzą się Państwo o warsztacie artysty malarza czy grafika. Objaśnimy szczegółowo zakres realizowanego programu. Zapoznamy z technikami graficznymi i warsztatem artysty malarza. Porozmawiamy o formach doskonalenia warsztatu artystycznego. Zachęcamy także do udziału w naszych całorocznych zajęciach, których adresatem są dorośli zainteresowani sztuką” - Edward Domański
Opiekun i autor programu zajęć plastycznych: Edward Domański
Czas trwania: 120 min
Miejsce: Pokój nr 2 (parter)
15:00 Teatr DWDW, czyli „Don’t worry, don’t worry” („Nie martw się, nie martw”) - krótki spektakl i warsztaty
Teatr DWDW jest płaszczyzną działań umożliwiających przygotowanie aktorskie do udziału w swoich spektaklach, zapewniając jednocześnie rozwój w wymiarze intelektualnym, psychicznym, społecznym, estetycznym, moralnym i duchowym oraz możliwość doskonalenia wymowy pod względem wyrazistości barwy i siły głosu, ćwiczenia pamięci, poczucie rytmu, wzbogacenie własnej ekspresji.
Czas trwania: ok. 30 min
Miejsce: Sala Kominkowa
16:00 Koncert Szczecińskiej Trzynastki - orkiestry dętej DK „13 Muz”
Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert w wykonaniu naszej orkiestry.
Orkiestra zaprezentuje autorskie aranżacje ponadczasowych przebojów, m.in. zespołu Queen oraz Carlosa Santany.
Muzycy zaprezentują swoje umiejętności, grając także solo, w utworach You Raise Me Up, Cinema Paradiso oraz The Typewriter. W tym ostatnim, bardzo nietypowym utworze, główna melodia będzie odgrywana na… maszynie do pisania.
Koncert wzbogacony będzie kompozycjami napisanymi w oryginale na orkiestrę dętą. Szczecińska Trzynastka zaprezentuje m.in. utwór Jacoba de Haana „Oregon”, dzięki któremu, ufamy, przeniesiemy publiczność do tego niezwykle urokliwego stanu północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.
Program:
1. Jacob de Haan - Oregon
2. Harold L. Waltersa - Instant Concert
3. Leroy Anderson - The Typewriter
4. Adele Adkins - Skyfall
5. Ennio Morricone - Cinema Paradiso
6. Carlos Santana - Portret
7. Camila Cabello - Senorita
8. Secret Garden - You raise me Up
9. Pharrell Williams - Happy
10. Queen - Don’t Stop Me Now
Orkiestrę poprowadzi Mateusz Kupski, dyrektor artystyczny i dyrygent orkiestry oraz organizator koncertu.
Czas trwania: ok. 40 min
Miejsce: Sala Kominkowa
17:00 Zespół teatralny 8Rąk, czyli teatr ruchu i pantomimy od kuchni - krótki spektakl i warsztaty
Zapraszamy na warsztatowe spotkanie z Zespołem teatralnym 8Rąk, które odbędzie się w dwóch częściach. W pierwszej zaprezentuje etiudę pantomimiczną, a w drugiej zaprosi do współudziału w kilkunastominutowych zajęciach z plastyki ruchu.
„Działamy w Domu Kultury „13 Muz” od 2017 roku, gdzie zaprezentowaliśmy nasze spektakle „Przemiana” i „Filary Stworzenia” (wraz z wystawą fotograficzną) oraz okolicznościowe i tematyczne etiudy między innymi na spotkaniach we współpracy z Salonem Artystycznym Seniorów i Teatrem Janusza. Zrealizowaliśmy w czasie pandemii dwie formy filmowe: „Marionetki” i „Przepraszam, czy to tu?”.
W Zespole obecnie jest więcej niż 8 rąk. Warsztaty prowadzić będą: Grażyna Czarnecka, Janusz Dymsza, Katarzyna Hortyńska, Anna Lewandowska, Danuta Romanowska-Sroczyk, Małgorzata Stankiewicz-Bartz, Maria Zychowicz” - Zespół teatralny 8Rąk
Czas trwania: ok. 40 min
Miejsce: Sala Kominkowa
18:00 Salon Artystyczny Seniorów oraz Pracownia Teatralna Teatr Uhuru - krótki spektakl i warsztaty
W programie Salonu Artystycznego Seniorów znajdą się:
- krótka ogólna prezentacja działalności (foto i video)
- kilka małych form scenicznych w wykonaniu aktorów Teatru Janusza
- piosenki z repertuaru zespołu wokalnego Szczecińskie Muzy
- autorskie wiersze seniorów z grupy poetyckiej Ars Poetica
W programie Pracowni Teatralnej Teatr Uhuru znajdą się:
- krótka ogólna prezentacja działalności grupy młodzieżowej (foto i video)
- fragment spektaklu teatralnego oraz małe formy sceniczne w wykonaniu aktorów Teatru Uhuru
Salon Artystyczny Seniorów
Salon Artystyczny Seniorów powstał w Domu Kultury „13 Muz” na początku 2017 r. Jest to grupa aktywnych szczecińskich seniorów, która w sposób twórczy i atrakcyjny współtworzy program Domu Kultury „13 Muz” pod kątem ludzi starszych.
W ramach SAS działają różne grupy artystyczne seniorów: Teatr Janusza, Grupa Poetycka „Ars Poetica” oraz Grupa Wokalna „Szczecińskie Muzy”.
SAS przygotowuje i realizuje jeden z największych festiwali twórczości seniorów w naszym województwie – Zachodniopomorskie Spotkania Artystyczne Seniorów. W ramach działalności SAS prezentowane są na scenie DK „13 Muz” dokonania artystyczne seniorów głównie ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, spektakle teatralne i kabaretowe, projekcje filmów, wystawy plastyczne, prezentacje poetyckie i wokalne.
Pracowania Teatralna Teatr Uhuru
Teatr Uhuru powstał w 1997 w Gryfinie. Obecnie działa w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie. Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień oraz jest laureatem wielu festiwali młodego teatru offowego w Polsce. Od początku swego istnienia teatr współpracuje z zagranicznymi, głównie z niemieckimi ośrodkami kultury, uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty artystyczne i teatralne.
Obecny zespół Teatru Uhuru to najnowsze pokolenie aktorskie, do którego należą uczniowie i studenci szkół średnich i uczelni szczecińskich. Wszystkich łączy ważna w tym teatrze idea wolności twórczej i dążenia do indywidualnej i oryginalnej ekspresji intelektualnej i artystycznej. „Uhuru” w języku suahili znaczy „wolność”.
Opieka organizacyjna i artystyczna: Janusz Janiszewski
Czas trwania: ok. 60 min
Miejsce: Sala Kominkowa
Wydarzenie na www: https://13muz.eu/wydarzenie/24-09-dzien-otwarty-13-muz/
Grafika: „13 Muz”Dom Kultury 13 Muz podczas iluminacji w roku 2021, fot. Robert Stachnik
Źródło:
Warto zobaczyć