Szlak prowadzi po terenach leśnych Szczecina i gminy Police. Przebieg szlaku: Szczecin Głębokie przystanek autobusowy - Leśniczówka Biała - Polana Sportowo-Rekreacyjna - Polana Harcerska - Dąb Bogusława - Leśno Górne - Sierakowo - Pilchowo przystanek autobusowy. Numer w Zachodniopomorskiej Bazie Szlaków Turystycznych: P-N-ZS/ZPL-036, wg PTTK: ZP-1045-n. Szlak oznaczony kolorem niebieskim.
Jest to dość ciekawy szlak pieszy, a zwłaszcza jego pierwsza część, bardzo atrakcyjna z malowniczymi widokami i miejscami. Na trasie znajduje się kilka pomników przyrody, Dolina Siedmiu Młynów oraz zabytki Pilchowa.
Odcinek 1: Szczecin Głębokie przystanek autobusowy - Polana Harcerska. Nawierzchnia: asfalt, beton, drogi utwardzone, drogi gruntowe.
Ten odcinek należy do dość łatwych. Szczecin Głębokie to nie tylko park leśny, ale również najbardziej znane kąpielisko miejskie nad jeziorem Głębokie, z towarzyszącym mu Parkiem Linowym i Floating Park Głębokie. Tutaj też swój bieg rozpoczyna żółty oraz czerwony szlak pieszy, prowadzące w kierunku Pilchowa, oraz rowerowy czerwony „Puszczy Wkrzańskiej”. Przechodzi też międzynarodowy szlak rowerowy R-66 (nieoznakowany).
Ruszamy na północ wraz ze szlakiem żółtym, aby po chwili odbić w prawo i przejść wzdłuż brzegu stawu Uroczysko. Drogą leśną dochodzimy do drewnianego ogrodzenia leśniczówki Białej. Tutaj ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza (polecamy). Skręcamy w lewo, idąc wzdłuż ogrodzenia i strumienia Osówka. Obchodzimy kolejne jeziorko z lewej strony i wchodzimy na Polanę Sportowo-Rekreacyjną. Mijamy po lewej korty tenisowe i idziemy w kierunku wiat. Na polanie jest też kilka miejsc ogniskowych, przy których możemy odpocząć. Wychodzimy z polany od strony północnej szeroką drogą leśną, mając po prawej Osówkę, która będzie nam towarzyszyć do Polany Harcerskiej. Dochodzimy do betonowej drogi, którą przecinamy, mijając parking leśny z wieżą telekomunikacyjną. Na krótkim docinku wspólny przebieg ze szlakiem żółtym.
W okolicach schronu przeciwlotniczego, idąc za znakami, skręcamy w prawo i wchodzimy w Dolinę Siedmiu Młynów. Mijamy pozostałości młyna Zazulin i przechodzimy obok Dębu przy Ustroniu (obwód 435 cm). Leśną drogą dochodzimy do stawu Ustronie z przedwojennym budynkiem mieszkalnym. Obchodzimy go ścieżkami leśnymi. Omijamy kolejne stawy, pozostałości młynów na Osówce (Zacisze i Uroczysko). Po chwili wchodzimy w szeroką drogę leśną, lekko piaszczystą, którą dochodzimy do Polany Harcerskiej z miejscem ogniskowym i wiatą turystyczną. Tutaj znajduje się również duży węzeł szlaków pieszych: żółty (Głębokie-Las Arkoński), zielony (Skolwin-Las Arkoński) i kończący/rozpoczynający swój bieg czarny szlak do Warszewa. Sama polana to wspaniałe miejsce na ognisko i piknik, a nawet biwak.
Odcinek 2: Polana Harcerska - Dąb Bogusława. Nawierzchnia: drogi utwardzone, drogi leśne.
Odcinek generalnie łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Główne utrudnienia to trochę błota na drodze, czasami piasek oraz wąwozy. Z Polany Harcerskiej wychodzimy wraz ze szlakiem czarnym. Przechodzimy przez Osówkę i skręcamy w lewo. Po chwili szlak czarny odbija w prawo w kierunku Osowa, zaś my, idąc za znakami, dochodzimy do drogi szutrowej „Pod Urwiskiem”. Po lewej mijamy staw Łomot z dziką plażą. Przy drodze znajduje się również parking leśny - dobry punkt wypadowy przy skracaniu trasy. Skręcamy w lewo i idziemy na północ. Dochodzimy do mostku nad Osówką oraz węzła szlaków pieszych zielonego i żółtego. Szlak zielony odbija w prawo wzdłuż brzegu Osówki, zaś nasz wraz z żółtym w kierunku północnym. Idziemy za znakami na rozwidleniu w prawo, a po chwili w lewo skos. Po około 500 m od ostatniego przecięcia ze szlakiem żółtym, nasz szlak odbija od drogi „Pod Urwiskiem” w lewo skos i, idąc na północ, dochodzi do pierwszego wąwozu. Przechodzimy go i płynący nim strumień Wielecki Potok. Idziemy dalej prosto, przechodząc przez szeroką przecinkę leśną z liniami energetycznymi. Kierując się na północ przechodzimy kolejny wąwóz ze strumieniem Leśna. Skręcamy w prawo i krętą drogą dochodzimy po około 10 minutach do drogi utwardzonej i pozostałości pomnika przyrody - Dębu Bogusława. Był to dąb szypułkowy o obwodzie pnia 7,89 m. Jego wiek oceniano na około 600 lat. W okolicy węzeł z pieszym szlakiem czerwonym z Lasku Arkońskiego do Mścięcina.
Odcinek 3: Dąb Bogusława - Leśno Górne węzeł szlaków. Nawierzchnia: asfalt, drogi utwardzone, drogi gruntowe.
Przy dębie szlak czerwony przechodzi w kierunkach Warszewo (dół - południe) i Mścięcino (w prawo - północny wschód). My ruszamy na północny zachód, aby na najbliższym dużym skrzyżowaniu skręcić za znakami w prawo skos. Idziemy leśnymi drogami, odbijając delikatnie w prawo. W pewnym momencie skręt w lewo o 90 stopni i dochodzimy do drogi asfaltowej Pilchowo-Police. Skręcamy w lewo i maszerujemy lasem wzdłuż drogi aż do przystanku linii 106. Tutaj kończymy nasz odcinek szlaku - warto przez chwilę odpocząć i zwiedzić Leśno Górne. Na przystanku węzeł szlaków turystycznych: rowerowy czerwony „Puszczy Wkrzańskiej”, czarny pieszy, który tutaj rozpoczyna (kończy) swój bieg.
Możemy iść drogą asfaltową za znakami czarnymi, aby po 5 minutach dojść do eklektycznego pałacu z XIX w. W parku odnajdziemy również głaz nagrobny jego dawnego właściciela, Johannesa Brussowa, oraz dwa żeliwne krzyże z nieistniejącego już cmentarza. Na pobliskim Wzgórzu Pokoju znajduje się głaz (obwód 3,6 m, wysokość 1,4 m), upamiętniający poetę i pisarza Hermana Lonsa, ustawiony w 1934 r. przez Towarzystwo Miłośników Puszczy Mścięcińskiej. Po zwiedzeniu pałacu i parku (właściciel umożliwia to bezproblemowo), wracamy do węzła szlaków. Po drodze przy posesji nr 4 (po lewej stronie) mijamy pomnik przyrody Dąb Starosty o obwodzie pnia 590 cm.
Odcinek 4: Leśno Górne - Pilchowo przystanek autobusowy. Nawierzchnia: asfalt, drogi utwardzone, drogi gruntowe.
Trudny odcinek szlaku. Z przystanku idziemy na zachód drogą asfaltową. Po około 450 m skręcamy w prawo (droga polna), a po chwili wchodzimy w bardzo zarośnięte drogi i dróżki idące po nieużytkach. Tu maszerujemy rozglądając się po drzewach w poszukiwaniu oznakowania. Możemy trochę pobłądzić. Okrążamy niewielki lasek od strony północnej, przecinamy łąkę, przy kępie drzew skręcamy w lewo i dochodzimy do polnej drogi. Skręcamy w prawo, po lewej stronie mając transformator, a po prawej jeziorko. Zarośniętą drogą polną, przechodzimy obok starego wysypiska śmieci (rekultywowane po lewej stronie) i dochodzimy do Sierakowa. Jest to niewielka osada z dużymi budynkami, w których hodowano drób. Obok dawnego dworu kilka ciekawych okazów drzew. Drogą polną, idącą wzdłuż skraju lasu, mijamy po lewej budynki fermy. Za ostatnimi budynkami łagodnie skręcamy wzdłuż skraju lasu w lewo. Drogą leśną docieramy do zabudowań Pilchowa - tu droga przechodzi w ul. Staroleśną - i dochodzimy do drogi nr 115 (ul. Szczecińska). Szlak kończy się (rozpoczyna) na przystanku linii 103, którą możemy dojechać na Głębokie lub do Polic.
Pilchowo zostało założone w XIII w. (pierwsza wzmianka z 1286 r. dotyczy budowy granitowego kościoła). Przed II wojną światową wybudowano tu przepompownię wody pitnej dla Szczecina. Znajdowały się tutaj duże naturalne, podziemne zbiorniki wody - użytkowane do dzisiaj. W kościele neoromańskim z pierwotnej budowli pozostały kamienne mury do wysokości parapetów okiennych. W południowej elewacji widać zarysy zamurowanych ościeży dawnego portalu. Obok znajduje się dzwonnica o konstrukcji drewnianej z dwuspadowym dachem z XIX w. Pilchowo to również węzeł szlaków. Obok przystanku przechodzi Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-66, a tuż przed nim rowerowy czerwony „Puszczy Wkrzańskiej”. W okolicach kościoła (kilkadziesiąt metrów na południe) przechodzi pieszy szlak czarny z leśniczówki Owczary do Jasmundzkiej Strugi. Jest to również wariant powrotu na Głębokie pieszo.
Warto zobaczyć