Trasa prowadzi po terenach gminy Wałcz. Przebieg szlaku: Kołatnik – Pluskota – Nakielno – Strączno – Chwiram – Wałcz – Kołatnik. Oznaczony jest tabliczkami z nazwą trasy.
Szlak ma charakter pętlowy - rozpoczyna i kończy się w Kołatniku przy ośrodku Jeździeckim Kołacz. Trasa prowadzi przez piękne tereny Pojezierza Wałeckiego do skansenu militarnego Grupa Warowna Cegielnia, prezentującego ciekawą ofertę turystyczno-edukacyjną w oparciu m.in. o elementy umocnień Wału Pomorskiego.
Kierując się na północny zachód mijamy most nad rzeką Żydówką, zwaną także Młynówką. Następnie trasa prowadzi obok leśniczówki Pluskota i dociera do mostku na rzece Piławce.
Trasa wiedzie dalej w kierunku parkingu leśnego (za którym widoczna jest kapliczka należąca do wałeckiego szlaku kapliczek), przy którym skręca w lewo w kierunku szosy Kłębowiec–Wałcz, a następnie w prawo w drogę polną, która prowadzi skrajem lasu, a później wiedzie przez las w kierunku zachodnim. Po drodze mijamy parking i punkt gastronomiczny. Następnie trasa przecina drogę krajową nr 10 i prowadzi na drogę ppoż. nr 9. Dalej wiedzie przez most na rzeczce. Następnie trasa prowadzi na zachód, a później łukiem na południe. Na skrzyżowaniu dróg leśnych skręca na zachód, a później na południowy zachód. Z lewej strony dołącza do trasy czerwony szlak rowerowy z Wałcza i razem wiodą w stronę Nakielna.
Szlak prowadzi prosto - po prawej stronie widoczna jest zatoka Nakielska jeziora Bytyń Wielki - największe jezioro Pojezierza Wałeckiego, leżące na terenie gmin Mirosławiec, Tuczno i Wałcz. Nad jeziorem ulokowane są wsie letniskowe i ośrodki wypoczynkowe. Bogactwo tutejszej flory i fauny sprawiło, iż teren ten w 1989 r. został uznany za rezerwat przyrody.
Dalej szlak prowadzi do Strączna. Po drodze warto się zatrzymać przy Górce Magnetycznej, zwanej też czarodziejską i sprawdzić, czy faktycznie położone na niej okrągłe przedmioty, które w normalnych warunkach staczają się w dół, tutaj toczą się pod górę. Na skrzyżowaniu z drogą z Nakielna trasa skręca w prawo i wiodąc w pobliżu Jeziora Strączyńskiego prowadzi do Strączna. Przejeżdżając przez tę wieś warto zwrócić uwagę na kościół parafialny pw. św. Anny, zbudowany w latach 1864-1868 w stylu neogotyckim, a zwłaszcza na wieżę
zwieńczoną ostrosłupowym ceglanym dachem. Za kościołem trasa skręca w prawo na wschód w stronę wsi Chwiram, w której przy budynku gimnazjum kieruje się w lewo na północ, a następnie wiedzie dawnym nasypem kolejowym i przy tablicy informacyjnej skręca w lewo. Po dotarciu do skrzyżowania z drogą krajową nr 10 wiedzie dalej prosto na północ.
Na kolejnym skrzyżowaniu (ulic Południowej i Kolejowej) szlak skręca w prawo do skansenu Grupa Warowna Cegielnia, położonego miedzy jeziorami Zamkowym i Chmiel Duży. Wybudowana w latach 1932-1935 Grupa Warowna Cegielnia jest częścią umocnień Wału Pomorskiego. Obecnie jest to skansen będący oddziałem Muzeum Ziemi Wałeckiej. Dla zwiedzających przygotowane zostały: krótka trasa podziemna, ekspozycja militarna na zewnątrz oraz ekspozycja w pawilonie wystawienniczym.
Od skansenu trasa powraca do skrzyżowania ulic Południowej i Kolejowej i skręca w prawo w ulicę Kolejową. Następnie trasa mijając dworzec prowadzi do ul. Wojska Polskiego, potem skręca w prawo w ul. 1 Maja, kieruje się do ul. Kościuszki i dalej do ul. Wroniej, której przedłużeniem szlak dochodzi do Kołatnika, do Ośrodka Jeździeckiego Kołacz, przy którym szlak kończy i zaczyna swój bieg.
Warto zobaczyć