Szlak prowadzi po terenach Pojezierza Drawskiego w gminach: Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Wierzchowo, Wałcz. Przebieg szlaku: Drawsko Pomorskie – Gudowo – Lubieszewo – Wierzchowo – Sośnica – Świerczyna – Wielboki – Iłowiec. Numer Zachodniopomorska Baza Szlaków Turystycznych: P-N-ZDR/ZWA-075, wg PTTK: ZP-1101-n. Oznaczony jest kolorem żółtym.
Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w ciągu 2-3 dni, natomiast na pokonanie szlaku rowerem potrzebujemy 1-2 dni, w zależności od przygotowania kondycyjnego. Szlak przebiega południową częścią Pojezierza Drawskiego, po drodze wiedzie wzdłuż jezior Lubie i Busko. Trasa pokrywa się mniej więcej ze szlakiem bojowym I Warszawskiej Dywizji Kawalerii. Na południe od Wierzchowa, w okolicach miejscowości Borujsko (obecna nazwa wsi Żeńsko) miała miejsce bitwa z historyczną szarżą polskiej kawalerii.
Odcinek 1: Drawsko Pomorskie dworzec PKP/PKS – Gudowo (kościół). Nawierzchnia: asfalt, chodnik, drogi utwardzone, drogi polne.
Początek szlaku znajduje się przy dworcu PKP/PKS w Drawsku Pomorskim. Jest to miasto i gmina turystyczna, o czym świadczy liczba i długość szlaków turystycznych: pieszych (145 km), kajakowych (45,5 km), rowerowych (250 km), konnych (17 km). W Drawsku i okolicach warto spędzić kilka dni, korzystając z rozbudowanej bazy noclegowej. Dokładne informacje możemy uzyskać w informacji turystycznej, która prowadzi również wypożyczalnię rowerów. Wiele prywatnych firm wypożycza kajaki na spływy. W mieście warto zwiedzić zabytkowe śródmieście, kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego z XIV/XV i XIX w., pozostałości murów obronnych z XIV w., dawny ratusz z XVIII w., szachulcowy magazyn soli z ok. 1700 r.
Od dworca PKP kierujemy się na północ do centrum miasta. Wędrujemy ul. Moniuszki, dochodzimy do głównej ul. Złocienieckiej, przy której skręcamy w lewo. Mijamy informację turystyczną z prawej strony i kierujemy się w stronę mostku na odnodze Drawy. Przekraczając go, mijamy z prawej strony plac z fontanną. Tuż obok znajduje się właściwy nurt rzeki Drawy. Podążamy dalej prosto i po około 100 m docieramy do kościoła gotyckiego z XV w. Od kościoła kierujemy się deptakiem ul. Sikorskiego, aby za chwilę skręcić w lewo w ul. Obrońców Westerplatte. Ponownie przecinamy rzekę, tuż za szkołą skręcamy w prawo obok pomnika ku czci żołnierzy Armii Czerwonej (dwa czołgi T-34).
Kierujemy się w stronę Parku Chopina. Wędrujemy alejkami mijając amfiteatr i podziwiając pomnikowe drzewa, docieramy do kolejnego mostku. Skręcamy w prawo i po 150 m w lewo w Promenadę Piastowską, przecinamy torowisko. Docieramy do zakrętu, przy którym znajduje się boisko miejskiego klubu sportowego. Maszerujemy drogą nieopodal jeziora Okra. Na rozwidleniu skręcamy w lewo, tuż przed zabudowaniem odbijamy w prawo drogą polną. Idziemy na południowy-wschód przez około 2,5 km. Docieramy do miejscowości Gudowo. Wchodzimy na drogę asfaltową i kierujemy się do centrum, gdzie docieramy do neogotyckiego kościoła z XVII w. Gudowo jest wsią letniskową nad jeziorem Lubie. Jest tu plaża i mały port jachtowy.
Odcinek 2: Gudowo kościół - Ilowiec. Nawierzchnia: asfalt, drogi utwardzone, drogi gruntowe.
Od kościoła idziemy ponownie drogą główną przez 1,5 km. Następnie odbijamy w prawo w drogę gruntową na południowy-wchód i podążamy nią przez 4,5 km. Wędrujemy zagajnikami i polami. Docieramy do drogi asfaltowej i kierujemy się do centrum Lubieszewa. W miejscowości kościół barokowy z 1687 r., dworek z początku XX w. i XIX-wieczny park pałacowy. Szlak prowadzi ponownie w kierunku południowo-wschodnim drogą gruntową wśród pól. Po 3 km docieramy do lasu, a po kolejnych 800 m do Młodzieżowego Ośrodka Zdrowego Życia w Zatoniu. Warto tu zaplanować nocleg. Ośrodek posiada pokoje, pole namiotowe i własną plażę z zapleczem. Za ośrodkiem szlak prowadzi na wschód do drogi utwardzonej (pożarowej). Idziemy nią przez ponad 1,5 km do rozwidlenia, na którym szlak skręca w lewo w drogę gruntową. Wędrujemy nią przez ponad 2 km aż dotrzemy do drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo w kierunku miejscowości Żabinek. Przemieszczamy się szosą przez 2,5 km do pierwszych zabudowań. Na zakręcie we wsi znajduje się kościół klasycystyczny z XIX w.
Przechodzimy przez miejscowość w kierunku północnym. Tuż za zabudowaniami można obserwować niewielką część jeziora Busko. Dochodzimy do ronda, które przecinamy na wprost. Po 500 m mijamy zakład karny, zaraz za nim znajduje się przejazd kolejowy. Przed nami jest już miejscowość Wierzchowo. Mijamy pierwsze zabudowania i wchodzimy do centrum, przy którym znajduje się kościół neogotycki z 1891 r. Przed świątynią znajduje się głaz z dwiema tablicami pamiątkowymi, poświęconym walkom podczas II wojny światowej. Od skrzyżowania, przy którym jest kościół, podążamy na południowy wschód drogą główną, mijając z prawej strony cmentarz.
Szlak skręca w lewo, prowadząc wzdłuż skraju lasu. Przechodzimy niemal 1 km. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a na kolejnym w lewo w kierunku wschodnim. Wędrujemy tak przez 2,3 km, mijając z prawej strony tereny podmokłe. Dochodzimy do leśniczówki Będlino. Po 400 m docieramy do drogi w kierunku Będlina, lecz nie wschodzimy do miejscowości. Po 1 km dochodzimy do torów, wzdłuż których wędrujemy przez 2,5 km. Dochodzimy do skrzyżowania dróg z przejazdem kolejowym. Skręcamy w prawo i przechodzimy przez tory. Po ok. 1 km marszu szosą na południe jesteśmy w Sośnicy. Tu za kościołem szlak skręca w lewo na wschód. Mijamy ostanie budynki i wchodzimy na drogę gruntową, która przez 4 km wiedzie nas do Świerczyny. Szlak prowadzi przez pola, zagajniki i podmokłe łąki.
Docieramy do przejazdu kolejowego, przed którym znajduje się rzeczka Świerczyniec. Wchodzimy do Świerczyny, gdzie ciekawym obiektem jest kościół neoklasycystyczny pw. MB Różańcowej z 1830 r. Przez 3,3 km wędrujemy szosą do wsi Wielboki, tuż przed zabudowaniami przekraczając rzeczkę Świerczyniec. Za miejscowością idziemy szosą przez 2,6 km do skrzyżowania z drogą pożarową. Skręcamy w lewo i po ok. 2,5 km docieramy do Iłowca. Przechodzimy obok zajazdu, następnie przez mostek i dochodzimy do przystanku PKS Iłowiec. Tu znajduje się koniec naszej trasy i początek szlaku czarnego w kierunku Nadarzyc.
Warto zobaczyć